چاپ        ارسال به دوست

در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی برگزار شد:

پنجمین دور نشست هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی دانشکده

 

 

 

 

 

 

در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی برگزار شد:

پنجمین دور نشست هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی دانشکده

 

دانشگاه کلینیک جامعه و محل رفع مشکلات آن است

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، پنجمین دور نشست هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی دانشکده ها با حضور دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه، معاونان، مشاوران، هیات رییسه و اعضای هیات علمی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی در سالن باقرالعلوم(ع) این دانشکده برگزار شد.

       بر اساس این گزارش، دکتر میرنیا در این نشست با اشاره به این نکته که این نشست ها با 2 هدف برگزار می شود، گفت: هدف اول این است که هیات رییسه دانشگاه از نزدیک با مشکلات و معضلات دانشکده ها روبرو و از نظرات و ایده های سازنده اعضای هیات علمی دانشکده بهره مند شود و در صدد پاسخگویی به ایشان برآیند.

        دکتر میرنیا افزود: هدف بعدی این است که شاخص های تاثیرگذار در ارتقای دانشگاه را برای شما بیان نموده و همگی باید برنامه های خود را بر اساس این شاخص ها تنظیم کنیم. این شاخص ها را تقویت کنیم تا بتوانیم رتبه های بهتری را در دنیا و در ایران کسب کنیم. هر چند ما اکنون در سطح 2 دانشگاه‌های کشور هستیم، اما همچنان از بعضی از دانشگاه‌های با سابقه ی کمتر از خود، عقب تر هستیم و این در شان ما نیست.

        رییس دانشگاه مازندران در ادامه با تاکید بر این مطلب که دانشگاه ما دارای ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی است، ادامه داد: دلیل این که چرا این ظرفیت به مرجله عمل نرسید را باید در خودمان جست و جو کنیم. همه ما ملزم به رعایت شاخص هایی که بیان شد، هستیم.

       رییس دانشگاه جامع استان با بیان این که چشم انداز و راستای کار دانشگاه مشخص است، افزود: ما در بحث امکانات در  بین 100 دانشگاه کشور، دارای رتبه 54 هستیم و این یعنی ما از نظر امکانات در وضعیت مطلوبی به سر نمی بریم. وقتی استاد و دانشجو فاقد کلاس، آزمایشگاه و آمفی تئاتر مناسب است، تاثیر این فقدان امکانات، در آینده مشخص خواهد شد.

       دکتر میرنیا از دانشگاه به عنوان کلینیک جامعه یاد کرد و خاطرنشان ساخت: دانشگاه محل رفع مشکلات جامعه است. اگر روی جذب دانشجوی خارجی تاکید داریم، به این دلیل است که این امر می تواند جایگاه ما را در جامعه افزایش دهد. ما باید با تکمیل زیرساخت و تجهیز دانشگاه از لحاظ امکانات و نیروی انسانی متخصص و موثر، سعی در معرفی دانشگاه و جذب جوانان نماییم.

       رییس دانشگاه منتخب استان با تاکید بر این که شما اعضای هیات علمی دانشگاه، مسایل روانی و اجتماعی جامعه را می شناسید، ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند: فضای مجازی مثل بمب شیمیایی است. بنابراین ما باید به این شاخص ها توجه کنیم و بدانیم که همه در تحقق آن موثر هستیم.

       دکتر میرنیا هدف از برگزاری نشست های مستمر با اقشار مختلف دانشگاه را بالا بردن سطح همبستگی و درک متقابل دانست و اظهار داشت: اگر همبستگی میان ما افزایش یابد، اعتماد اجتماعی افزایش خواهد یافت و همه به هم اعتماد خواهیم کرد.

 والاترین جایگاه در سطح تفکرات و بینش هایی که در یک جامعه عرضه می شود، مجامع علمی و دانشگاهی است

        حجت الاسلام محمد رحیمیان رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان هم در این نشست با اشاره به این که بحث سند اسلامی شدن دانشگاه ها از دغدغه های اصلی بنده است و اعتقاد دارم که آن طوری که شایسته و بایسته و حق این سند است، به آن برداخته نشده است، گفت: انتظاراتی که یک نظام اسلامی از دانشگاه دارد، با توجه به موقعیت و جایگاه آن و رسالت عظیمی است که برعهده دانشگاه نهاده شده است.

       مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران با بیان این نکته که والاترین جایگاه در سطح تفکرات و بینش هایی که در یک جامعه عرضه می شود و جنبه هدایت گری و حالت پیشروانی دارد، مجامع علمی و دانشگاه ها هستند، افزود: دانشگاه مبین بینش ها و باورها و ارزش هایی است که آن جامعه دارد و برخاسته از همان باورها، بینش‌ها و اعتقادات، خط سیر تکاملی و تعالی خویش را به پیش می برد.

       حجت الاسلام رحیمیان در ادامه با تاکید بر این نکته که این موضوع تنها مختص جامعه ما در نظام اسلامی نیست و در همه جوامع همین طور است، خاطرنشان کرد: جوامع مختلف بر اساس اعتقادات و باورهایی که دارند، از دانشگاه و مجامع علمی خود انتظاراتی را دارند. در این نظام اسلامی که با یک رویکرد الهی و جهان بینی اسلامی در مراحل مختلف زندگی، رسالت و برنامه ای برای خودش قایل است، و می خواهد آن تمدن والای اسلامی را، آن هویت را، ایجاد و احیا کند، دانشگاه نقش اولیه را در این عرصه دارد.

        وی در بخش دیگری از سخنان خود به بعضی از سرفصل های این سند اشاره کرد و افزود: اصول کلی و مبانی که این سند انتظار دارد و برای  این جلسه مفید می باشد، بحث حاکمیت اصول اعتقادی احکام و اخلاق اسلامی در تمام ابعاد دانشگاه، نهادینه سازی اصول معارف شریعت و اخلاق اسلامی و توجه به فرهنگ امامت، ولایت و انتظار در تمامی ابعاد دانشگاه اسلامی است.

       مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه از خرد ورزی و عقلانیت به عنوان دومین اصل دانشگاه اسلامی یاد کرد و ادامه داد: تقویت اخلاق، عقلانیت و خلاقیت در میان دانشگاهیان در برتو تعالیم اسلامی و توجه به همسویی مفاهیم وحیانی، عقلانی و تجربی از بخش های مهم این مبحث است. سومین اصل، بحث قدسی بودن علم و محیط های علمی است که شامل توجه به قداست علم و فضای آموزش عالی، تلقی عبادت از تعلیم و تعلم و تکریم عالم و متعلم است.

       وی ادامه داد: نکته بعدی، ارتقای اعتماد به نفس ملی و تولید علم نافع و توسعه نهضت نرم افزاری و خودباوری علمی، رهایی از وابستگی علمی و تولید و توسعه علم نافع است. همچنین می توان به کارآمد و بومی شدن در جهت تامین آرمان های نظام. پیشرفت و خودکفایی علمی فناوری و ترویج آزاد اندیشی و تضارب آرا میان دانشگاهیان اشاره نمود.

         رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان از تقدم منافع ملی و مصالح عمومی بر منافع فردی و گروهی، تمدن سازی در دانشگاه ها، عدالت محوری در تمام بخش های دانشگاه و اعتلای فضای فرهنگی عمومی دانشگاه به عنوان دیگر اصول تحقق دانشگاه اسلامی نام برد و گفت: زیر هر یک از این اصول، راهبردهایی مطرح است. در مجموع این یک سند فاخر است و رسالت و مسئولیت سنگین ما را در ایفای این نقش و تحقق این اهداف نشان می دهد.

       وی با تاکید بر این که ما رسالت ایجاد پایه های تمدن اسلامی را بر عهده داریم، افزود: باید نسلی را تربیت کنیم که رسالت آن نسل، نه فقط در محدوده جامعه خودمان، بلکه در محدوده جهانی بر اساس بینش اسلامی و شیعه ای که داریم، به عنوان زمینه سازان آن حکومت جهانی مطرح باشند. با توجه به اهمیت این رسالت، نوع عملکرد انسان باید یک عملکرد متفاوت باشد و کار باید جدی تر از این، تلقی شود. ما تا وصول این هدف، راه قابل عنایتی داریم. نه اینکه دست نیافتنی باشد و یا آرمان های غیر قابل تحققی باشد. لکن نیاز به حضور همه عزیزان و صاحب نظران و همه اساتید داریم تا بتوانیم آن اهداف بلند و متعالی را تحقق بخشیم.

 تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه های گروهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٦:١١ - دوشنبه ١٦ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١٨٤٧٨    /    تعداد نمایش : ٢٠٧٣